به مشاوره نیاز دارید؟

0912-8390325

021-44699715

 

وقتی گیربکس های استاندارد را در دنده بالا قرار می دهیم، نسبت بین دوران میل لنگ و محور خروجی گیربکس، یک به یک است. در مسیرهای سرازیری یا صاف، در صورتی که موتور اتومبیل، قدرت کافی داشته باشد و سرعت اتومبیل نیز در حد معقولی باشد، موتور می تواند اتومبیل را با نسبت تبدیل کم تر از 1 به حرکت درآورد.

به همین دلیل در برخی اتومبیل ها وسیله ای به نام گیربکس اُوردرایو در نظر گرفته شده است. سیستم اُوردرایو (Overdrive) در واقع یک گیربکس ثانویه است که در کنار گیربکس خودرو قرار گرفته است. این سیستم بین محور خروجی گیربکس و محور انتقال نیرو قرار دارد و به وسیله یک دکمه در داخل کابین خودرو فعال می شود.

یکی از مزایای مهم اُوردرایو این است که با استفاده از آن می توان سرعت اتومبیل را ثابت نگه داشت و دور موتور را تا حدود 30% کاهش داد. واضح است که کاهش دور موتور، با پایین آوردن مصرف بنزین، عمر آن را طولانی می کند. معمولاً زمانی راننده این سیستم را فعال می کند که در سرعت های بالا در حال رانندگی است.

با فعال سازی این سیستم، گیربکس ثانویه وارد عمل می شود و سرعت محور خروجی از گیربکس افزایش می یابد و در نتیجه آن سرعت گردش چرخ ها بیش تر می شود. حال اگر در حالت عادی، خودرو با سرعت 100 کیلومتربرساعت در حال حرکت باشد، که در این حالت در واقع سرعت چرخش میل لنگ با سرعت دوران میل گاردان برابر است، پس از فعال سازی اُوردرایو، چرخ دنده های داخل آن، سبب تغییر یافتن این نسبت سرعت ها می شوند. به طور مثال، سرعت گردش میل گاردان 1.5 برابر سرعت گردش میل لنگ می شود و سرعت خودرو به 150 کیلومتربرساعت افزایش می یابد.

زمانی که اُوردرایو فعال است و راننده بخواهد همان سرعت قبلی 100 کیلومتربرساعت را حفظ کند، باید دور موتور را پایین تر بیاورد. در این حالت، مصرف سوخت کاهش می یابد و فشار کم تری نیز به موتور وارد می شود.

خودروهایی که از سیستم اُوردرایو بهره مند هستند، در واقع یک دنده اضافی دارند که در خودروهای امروزی، این سیستم در داخل گیربکس اصلی خودرو تعبیه شده است. با وجود این دنده اضافی، خودروی چهاردنده به پنج دنده و پنج دنده به شش دنده تبدیل می شود.

مشاوره و عیب یابی رایگان

Transport

اتومات کار جهت سهولت مشتریان محترم، خدمات مشاوره و عیب یابی را به صورت کاملا رایگان ارائه می دهد.

قدر دانی از مشتریان به منظور اعتماد به اتومات کار باعث افتخار ماست.

ادامه مطلب

اتومات کار در فضای مجازی

کانال آپارات

"ویدیو ها و فیلم های آموزشی گیربکس اتومات را
در کانال آپارات ما دنبال کنید."

اتومات کار

کانال تلگرام

"اخبار و اطلاعات مرتبط با گیربکس اتومات را
در کانال تلگرام ما دنبال کنید."

اتومات کار

درباره ما

مرکز تخصصی گیربکس اتوماتیک اتومات کار با مدیریت آقای بیژن مرادی با سابقه نزدیک به ده سال در زمینه تعمیرات و تامین قطعات انواع گیربکس های اتوماتیک در حال فعالیت می باشد.

آقای بیژن مرادی فعالیت خود را در زمینه گیربکس اتوماتیک بعد از اتمام تحصیلات, در کنار آقای مهندس آرام و در تعمیرگاه موشیخ واقع در خیابان جانبازان شروع کرد. آقای مهندس آرام را می توان به جرات اولین فرد متخصص در ایران در زمینه تعمیرات گیربکس های اتوماتیک دانست.

ادامه مطلب...

تماس با ما

 آدرس : شهرک آپادانا شهرک شهید رحمانی ورودی کارواش آپادانا جنب پایانه آزادی

شماره تماس:   8390325-0912      44699715-021

ایمیل: info@automatkar.com

 

 

Truck

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet.

Storage

Vero eros et accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore te feugait.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat. Ut wisi enim ad minim veniam, quis nostrud exerci tation ullamcorper.